پارچه ترمه ابریشم

مراکز توزیع پارچه ترمه ابریشم

پارچه ترمه ابریشم نوعی از صنایع دستی ایرانیان است که بیشتر متعلق به استان یزد می باشد. ترمه از بافتن تار و پود پارچه حاصل می شود که ترمه تهیه شده از ابریشم یکی از بهترین انواع آن به شمار می رود. از این پارچه مصنوعات چندی مانند کیف، کفش، رومیزی، سجاده و نظایر آن تهیه می شود که نمونه ها و مدل های مختلف آن را می توان در مراکز توزیع مشاهده نمود.

مراکز توزیع پارچه ترمه ابریشم

مشخصات پارچه ترمه ابریشم

مشخصات پارچه ترمه ابریشم ترمه عنوان کلی دسته ای از منسوجات سنتی ایرانی است که در آن از طرح ها و نقوش مختلفی استفاده شده است. این نوع پارچه با استفاده از دو دسته الیاف طبیعی و مصنوعی تهیه می شود که ابریشم جزء الیاف طبیعی بوده و پارچه های تهیه شده از آن از کیفیت بالایی برخوردار می باشند.

طبق شواهد تاریخی ترمه بافی در دوره صفویه در ایران آغاز شد که در حال حاضر به یکی از صنایع دستی ایرانی و معروف در سطح جهان مبدل شده است.

برای بافت ترمه از نقوش مختلفی استفاده می شود که عبارتند از:

  • نقش بته جقه به عنوان یکی از پر کاربرد ترین نقوش
  • نقش لچک ترنج و گل دار
  • نقوش لانه زنبوری
  • ترمه شال کشمیری
  • ترمه شال راه راه

بخشی از بافته های ترمه نقش تزیینی دارند مانند رومیزی و برخی نمونه های دیگر مانند کیف و سجاده دارای جنبه کاربردی می باشند. از دیگر مشخصات پارچه ترمه ارزان ابریشم می توان به وجود رنگ های طبیعی در آن اشاره نمود که در ترمه های امروزی می توان الیافی به رنگ طلا را نیز مشاهده کرد. ترمه های اصل که از الیاف ابریشم تهیه می شوند دارای تراکم بالایی بوده و از این جهت جزء نمونه های با کیفیت و قیمتی به شمار می روند.

قیمت خرید پارچه ترمه ابریشم

قیمت خرید پارچه ترمه ابریشم از ترمه ابریشم می توان کالا های تزیینی و کاربردی مانند کیف و کفش ست شده با هم یا انواع رومیزی را در ابعاد مختلف تهیه کرد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارد. امروزه در بسیاری از رستوران های سنتی می توان نمونه های مختلفی از پارچه ترمه را در اشکال مختلف مشاهده نمود که هر یک در نوع خود جزء آثار هنری ارزشمند محسوب می شوند.

همان طور که در مطالب قبلی نیز به آن اشاره شد ابریشم جزء الیاف طبیعی است که برای بافت ترمه به کار می رود از این رو قیمت خرید پارچه ترمه ابریشم در مقایسه با انواع ترمه که با استفاده از الیاف مصنوعی تهیه می شوند بیشتر می باشد. از سوی دیگر اندازه پارچه و میزان خرید و حجم آن نیز در قیمت این کالا تاثیر به سزایی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *